Ilk Yardim1 Ilk Yardim1

 

BAYILMALARDA UYGULANACAK ILKYARDIM KURALLARI

1.Elbiseleri boyundan,gögüsten ve karindan gevsetilir. 2.Hastanin beynine kan gitmesini saglamak için düz bir yerde sirtüstü yatirilarak,ayaklari yukari kaldirilir ve sonrada sok pozisyonunda bekletilir. Kesinlikle basinin altina yastik konmaz. 3.Hastaya uyarici kokular koklatilir. (Amonyak vb.) 4.Hastanin zorlanmaksizin kendine gelmesi beklenir. 5.Kendine geldiginde su, çay gibi içecekler azar azar verilmelidir.

GÖGÜS YARALANMALARINDA ILKYARDIM

1.Yarali,yari oturur duruma getirilir 2.Havanin akcigerler dolmasina engel olmak için açik olan yara yerine temiz bir bez kapatip basinç yapmadan sarilir 3.Kazazedenin isi kaybi önlenir.

KARIN YARALANMALARINDA ILKYARDIM

1.Hastaya agizdan yiyecek içecek verilmez. 2.Yarali basi hafif yüksek, dizlernin altina rulo edilmis bir battaniye konularak sirt üstü yatirilir 3.Herhangi bir organ disari çikmis ise asla el sürülmez.Genisbir gaz bezi varsa serum fizyolojik ile islatilarak basinç yapmadan organlarin üzerine örtülür. 4.Yarali zaman geçirmeden sevkedilir..

EGZOS ZEHIRMELERINDE ILKYARDIM

1.Hasta derhal temiz havaya çikarilir. 2.Suuru tam kapali olmayanlar temiz havada derin solunum yaptirilir. 3.Suuru kapali veya solunum yapmakta güçlük çeken hastalara suni solunum tatbik edilir. 4.Beden isisinin düsmesini engellemek için üstü örtülür. 5.Hasta en seri sekilde saglik merkezine gönderilir.

SINDIRIM YOLU ILE OLAN ZEHIRMELERINDE ILKYARDIM

1.Zehrin sulanmasi ve emilimin yavaslamasi için hastalara;süt,yumurta aki,nisasta solisyonlu su içirilir 2.Kusmasina yardim edilir. 3.Asitle olan zehirlenmelerde,hasta hiçbir zaman kusmaya zorlanmaz.Su ve süt yumurta aki karistirilarak içirilir. 4.Alkali ile olan zehirlenmelerde:1/4 oraninda sirke ile hazirlanmis 500ml. su veya limon suyu içirilir.

KANAMALARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1.Kanayan uzuv(kol,bacak vs.)yükseltilir. 2.Yara üzerine temiz gazlibez,mendil veya çamasir parçasi konur ve sikica bastirilir. 3.Kanama durmazsa kanayan yerin 5 cm yukari kismina bandaj uygulanir.

BURUN KANAMASINDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1.Burnu kanayan kisinin basi hafifçe öne egilir. 2.Hasta burun üzerine basinç yapar 3.Bu sirada agizdan soluk alip verir ve asla sümkürmez. BURUN KANAMASINDA HASTANIN BASI GERIYE DOGRU KALDIRILMAZ.

ELEKTIRIK ÇARPMALARINDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1.Önce ilk yardimci kendi güvenligini saglar. 2.Elektrik akiminin yarali ile temasi kesilir.Bu yapilmadan önce yaraliya dokunulmaz 3.Kuru tahta parçasi ve lastik gibi elektrik geçirmeyen maddelerle hasta çekilerek veya kablo itilerek akimdan kurtarilir. 4.Solunum durmussa yapay solunuma,kalp durmussa kalp mesajina baslanir. 5.Yanik varsa soguk su ile yikanir.

KIRIKLARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1.Hasta sarsilmaz ve hareket ettirilmez. 2. Kanama varsa durdurulur. 3. Hasta tasinmadan önce kirik bölgesi hareketsiz hale getirilir.(Bunun için tahta gibi sert cisimler kullanilabilir.) 4.Açik kirik varsa(kirik uçlari görülüyorsa)kirik kemik parçalarina kesinlikle dokunulmaz ve bunlar yerlestirilmeye çalisilmaz.Yara üzerine temiz bir gazlibez kapatilir.

YANIKLARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1.Soguk musluk suyu ile agri azaltilir. 2.Hastanin takilari çikartilir.(Daha sonra olusabilecek sisler nedeniyle çikarmak zorlasabilir.) 3.Olusan kabarciklar patlatilmaz. 4.Yanan kisimlarin üzeri temiz gazlibezle kapatilir hiçbir sey sürülmez. 5.Hastanin bilinci yerinde ise bol su içirilir.YANIK YÜZEYINE DIS MACUNU,SALÇA,YOGURT GIBI MADDELER KESINLIKLE SÜRÜLMEMELIDIR.

YARALANMALARDA ILK YARDIM NASIL YAPILIR?

1.Kanama varsa kontrol edilir. 2.Yaranin kirlenmesi önlenir. 3.Varsa kopan parça korunur.(Islak bir gazli beze sarilip bir naylon torbaya konulur,bu torba da içi buz dolu baska bir torbaya konulur.)

 
 
Ana Sayfa Hazirlayan By:DIDEM