ErKeK SaGLiGi ErKeK SaGLiGi

 

ERKEKLERDE KILO TAKINTISI


Bazi erkekler neden kilo almamak için yogun çaba sarf ederler?

Çünkü bu kisilere göre artan kilolar, yasliligin bir belirtisidir ve yine bu kisilere göre, yasli olmak yalniz kalmak, begenilmemek, cinsel istek duyulmamak, baskalarina muhtaç olmak, güçlü olmamak gibi bir dizi düsünceyi de çagristirdigindan kabul edilemez bir durumdur.

Sorun degisimde mi? Dogada sürekli bir degisim görürüz. Agaçlar yaslandikça gövdeleri kalinlasir. Insanlar da doganin bu degisim sürecinden nasibini alirlar. Özellikle fiziksel aktivitenin azalmaya basladigi 40-45 yaslari arasinda erkeklerin vücutlarindaki yag tabakalarinin artmasina paralel olarak kilo artisi görülmektedir.

Her insan geçen yillarla birlikte kendi bedenini zamana karsi ayakta tutmak isteyebilir. Bu çok dogal bir davranistir. Buna karsin bazi kisilerin bedenindeki degisikliklere, özellikle kilo almaya ve fiziksel görünümündeki degisikliklere gereginden fazla tepki verdikleri görülmektedir. Burada amaç kisinin fiziksel görünümünü koruyarak zamani ve yaslanmayi ve sonucunda ölümü engelleme çabalari olabilir.

Bir kompleks midir? Bu dönem bir geçis dönemidir. Ve geçis dönemlerinde yogun karmasalar yasanabilir. Çocukluktan gençlige geçiste yasanan uyum sorunlari bu dönemde de farkli bir biçimde yasanir.

Özellikle 40’li yaslardan sonra yitirilmeye baslanan gençlik faaliyetlerinin etkisiyle erkeklerin yaslanmaya basladiklarini hissederek, yaslanmaya karsi yogun bir direnç gelistirebilirler. Sürekli zayif kalarak çevreye yillarin kendisini yipratmadigi, genç ve dinç olarak ayakta kaldigi izlenimini vermek isteyebilirler. Bu kisiler gençlik yillarinin degerini yeterince bilememis, keyfini çikaramamis ve tam olarak olgunlasamamis kisilerdir.

Kadinlar tarafindan begenilmeme bir neden olabilir mi? Bu kisilere göre zayif ve güçlü olmak, çekici görünmek kilo almayarak ve formda kalarak mümkün olacagindan zayif kalarak kadinlar tarafindan tercih edilme, begenilme sanslarini artiracaklarini düsünebilirler. Kadinlar tarafindan begenilmeme ve reddedilme olasiligini ortadan kaldirmak için kilo almaktan fobik biçimde kaçinabilirler.

Belirli dönemlerde mi görülür? Erkeklerde zayif kalma çabalarinin özellikle 40’li yaslardan sonra arttigi görülmektedir. Andropozun yaklastigi yillarda daha yogun olmaktadir. Cinselligine ve cinsel rolüne asiri anlam yüklemis kisiler, cinsel faaliyetlerin azalmaya basladigi bu yillarda zayif kalarak, çevreye cinsel faaliyetlerinin sürdügünü herhangi bir azalma olmadigi mesajini vermek isteyebilirler. Hatta ilerleyen yaslarda kendisinden yas olarak çok küçük bir kadinla birlikte olarak hala genç kaldigini ispat etmeyi deneyebilir.

Zayif kalmayan çalisan her erkek bu kategoriye mi girer? Yasamin gelisim asamalarini kabullenen ve bu dogrultuda degisimi büyük bir olgunlukla karsilayan kisiler, yasla birlikte görülen fiziksel degisimleri yadsimaz. Ve bu degisime siddetli direnç göstermezler. Çünkü her yas döneminin kendine has güzel yönlerinin oldugunu düsünür ve bu dogrultuda doyum saglarlar. Bu kisiler dinç ve saglikli bir bedene sahip olabilmek için düzenli egzersizler yapabilirler. "Ancak zayif kalmayi bir zorunluluk haline getirmis kisilerden, durumundan çok farkli olarak." Çevreye kendilerini zayif olarak kabul ettirmek zorunlulugu duymazlar ve kilo artisina karsi yogun kaygi ve korku duymazlar. Kendileriyle barisiktirlar. Doga ve insanlarla uyum içindedirler.

 
 
Ana Sayfa Hazirlayan By:DIDEM