KaDiN_ SaGLiGi KaDiN_ SaGLiGi
--Meme Kanseri Erken Tespit-Adetten Kesilme-Cinsel Isteksizlik-Cinsel Yasam Icin Özel Öneriler-Agrili Cinsel Iliski--

 

SAC DÖKÜLMESI


Saç dökülmesi sadece erkekleri ilgilendiren bir problem degil. Üstelik günümüz gençligide büyük risk altinda ama panige kapilmaya gerek yok. Zamaninda harekete geçerek bu süreci yavaslatmak veya durdurmak mümkün. Bu yüzden, ilk belirtilerin neler oldugunu bilip, önlem almak gerekiyor.

KADINLAR

Kisa bir süre öncesine kadar kalitimsal kelligin erkeklere özgü bir problem oldugu savunuyordu. Gerçekte günümüzde bir çok kadin kellikten sikayetçi ve bu sayi giderek artiyor. Bu durumda özellikle etkilenen ise gençler. Tabii erkek kelligi hala en sik rastlanani. Bunun temel nedeni kadinlik hormonlarinin saç sagligi ve güzelligi üzerinde olumlu etkiye sahip olmasi.

BELLI BÖLGELERDE GÖRÜLEN KELLIK

Seyrekligin tipik olarak görüldügü bölgeler vardir. Bu da basin tepe-Merkez noktasina rastlanir. Öte yandan basin yan kisimlari yani sakaklar ve alinda bulunan saçlar (erkeklerin tam tersine) oldugu gibi kalir. Kellikler üç grupta incelenir. Bu bilimsel gruplarin adi Ludwing dizisidir. Bunun ilk basamagi saç derisinin bazi bölgelerin açilmasidir. Ikinci olarak asiri seyrelme (açikligi gizlemek için perma yaptirmak bile gerekebilir) görülür; son olarak, genisçe bir bölgenin tamamen saçsiz kalmasi söz konusudur.

HORMONEL VE JINEKOLOJIK ETKILESIMLER

Yirmili yaslarda en sik rastlanan kellik nedeni hormonal dengesizliklerdir. Böyle hastalar siklikla akne ve asiri killanmalardan da sikayetçilerdir. Bazen bu duruma asira yaglanmada eslik edebilir. Adet döneminin düzenine de yansiyan bu rahatsizliklar yumurtalik kistleri ile baglantili olabilir. Yani mikro kistler içeren bir yumurtalik hormonal bir kellige yol açabilir.

KELLIGI ÖNLEMEK IÇIN YAPILMASI GEREKENLER

Zaman kaybetmeden bir dermatologa basvurun. Akne ve killanma durumunda, yani yumurtalik kisti süphesi varsa, birde jinekologa görünmekte fayda var. Kuaföre danismak ya da saç uzmanlarina gitmekte vakit kaybetmeyin. Kellik tibbi bir sorundur. Ancak gerçek bir uzmanin yardimiyla çözülebilir. Kadinlarin kellik tedavisinde basariya ulasmak çok yüksektir. Modern tip saç dökülmesini önleyen çok etkili hormon tedavileri uygulanmaktadir. Bu tedavinin erkekler üzerinde uygulanmasi mümkün degildir; kadinsilasma riski vardir.

 
 
Ana Sayfa Hazirlayan By:DIDEM