CoCuK_ SaGLiGi CoCuK_ SaGLiGi

----Istahsizlik-Sunnet-Cocuk Beslenmesi-Yaz Hastaliklari----

 

BEBEKLERDE ISITME KAYBI

Isitme kayiplarinin erken saptanmasi çocugun yasam kalitesi ve gelecegi açisindan çok büyük önem tasimakta. Yeni dogan bebeklerde isitme taramasi sadece birkaç dakika aliyor.

Her bin çocuktan birinde görülen isitme kayiplari çocugun ruhsal ve fiziksel gelisimini olumsuz etkiler. Erken ve düsük tartili dogan, sarilik geçiren, agir antibiyotik kullanmasi gereken çocuklar, isitme kaybi açisindan risk grubunda bulunur.

Isitme nasil olusur? Isitme zincirleme gelisen bir seri olaya baglidir. Ses, kulak zarina erisir ve titresim, iç kulaga aktarilir. Iç kulak, sesi olusturan titresimleri, sinir uyarilarina çeviren hücrelere aktarilir. Binlerce sinir, ses sinyalini beynin alt düzeylerine tasir. Burada sinyalin özellikleri, ses olarak algilanir. Eger sesler dogru olarak algilanirsa, biz de seslerin ne anlama geldigini anlamis oluruz.

Yeni doganlarda isitme kayiplarinin saptanmasi Isitme kayiplarinin erken saptanmasi çocugun yasam kalitesi ve gelecegi açisindan çok büyük önem tasir. Yeni dogan bebeklerin isitme taramasi sadece birkaç dakikayi alir. Test sirasinda bebege bir seri yumusak klik sesi verilir. Bu sese kulaktan elde edilen reaksiyon gözlenir ve degerlendirilir. Dikkat edilmesi gereken konu, risk altindaki bebeklerin tek bir testle degerlendirilmemesidir.

Islem açisindan risk altindaki bebekler Bazi yeni doganlar ve çocuklar, isitme kaybi açisindan risk altinda kabul edilirler. Yani bu bebek ve çocuklarda, diger çocuklara göre daha fazla isitme kaybina rastlanmasi olasiligi vardir. Risk faktörlerinden bir veya birkaçi bebeginizde mevcutsa, ilk üç ayda isitme testi yapilmalidir.

Bebeginizin veya çocugunuzun isitme kaybi hangi yasta fark edilirse edilsin isitme testi yapilabilir. Risk altindaki bebeginizi veya çocugunuzun ilk testi geçse bile, gecikmis isitme kaybi baslangicinda yakalamak için takip edilmelidir.

Risk faktörleri nelerdir?

-Ailede kalitsal, çocuklukta baslayan isitme kaybi hikayesi

-Annenin hamileligi sirasinda geçirilen kizamik, frengi enfeksiyonlar-Bebegin yüz ve kafatasindan, kulak kepçesi ve kulak kanalinda gelisimsel anormallikler

-1500 gramdan daha düsük dogum kilosu olan bebekler

-Kandaki sarilik degerlerinin kan degisimi gerektirecek kadar yükselmes

i-Dogumdan sonraki ilk dakikalarda 6’nin altindaki apgar skoru-5 günden fazla akciger solunum makinasina bagli kalmak -Bakteriyel menenjit geçirmek

-Idrar söktürücülerle birlikte kullanilan bazi antibiyotikler ve ototoksik ilaçlar

-Bir sendromu düsündürecek diger bulgularla birlikte isitme kaybi

-Tip II nörofibromatosis ve nörodejeneratif rahatsizliklar-Östaki tüpü fonksiyonunu etkileyen anatomik deformitilerTekrarlayan veya israrli devam eden orta kulak iltihabi

-Bilinç kaybi veya kafatasinda çatlakla birlikte görülen kafa travmasi

-Ailenin çocukta isitme, konusma, lisan veya gelisiminde gerilik fark etmesi

 
 
Ana Sayfa Hazirlayan By:DIDEM