Koç
Boga

Ikizler

Aslan
Basak
Terazi
Akrep
Yay
Oglak
Kova
Balik

BURÇLARIN ÖZELLIKLERI

Yengeç    (22 Haziran - 22 Temmuz)

          

SIFRE ÖZELLIKLER

Yöneticisi : Ay
Elementi : Su
Karakteri : Öncü
Idare Ettigi Organ: Mide ve Memeler
Ugurlu Günü : Pazartesi
Ugurlu Tasi : Inci
Ugurlu rengi: Gümüs rengi, Eflatun
Sevdigi : Ilgi, sevkat, lezzetli yiyecekler
Sevmedigi : Elestirilmek ve reddedilmek
Bitkileri : Nilüfer, Zambak, Defne, Salatalik
Anlastigi burçlar: Akrep, Balik, Boga, Basak
Anlasamadigi burçlar: Koç, Terazi
Zit Burcu : Oglak (Zitlasarak anlasir)

FIZIKSEL POTANSIYEL

Ay insanlari, yuvarlak hatli, iri gögüslü ve genellikle balik etinden hallice görünümleriyle dikkat çekerler.
Duygulari son derece güçlü ve hassasiyeti yüksek olan Yengeç tipleri duygusal inis çikislar nedeniyle çabuk üzülür ve etki altinda kalirlar. Fakat, üzüntülerini disari pek yansitmadiklari için onlarin neye kirildiklarini ve alindiklarini anlayamazsiniz. Sadece içine kapanmasi ve küskün tavirlarindan bir seylere bozuldugunu çikarabilirsiniz.
Yengeçlerin en fazla sevdikleri yer evleridir. Içine kapanik Yengeç, kendisini en fazla evinde iyi hisseder ve dostlarinin davetlerine gitmek yerine herkesi evinde agirlamayi tercih eder.
Yengeçlerin üç tipi vardir. Içine kapanik tipler, sosyal tipler ve karisIk tipler. Bu üç tipin ortak özelligi ise; hassasiyet, alinganlik ve yuvaya düskünlük.
Tabii bu derece hassas ve alingan olan Yengeçler´in en kolay etkilenecek organlari mideleridir. Üzüntü ve endiseler, ruhsal dengesinin bozulmasina neden olur. Bunun sonucunda depresyon, gastrit, ülser ve mide kramplari kaçinilmaz olacaktir.
Karamsar düsünceleriyle adeta kendi kendisini hasta eder ve bir kez depresyonun derin karanligina saplanacak olursa, bu halden çikmasi da hayli zor olacaktir. Yengeçler´in hayalgücü ve duygulari çok güçlü oldugu için etrafindaki her duyguyu yakalar ve bir ayna gibi karsisindakine yansitir. Üstelik tam bir sir küpüdür. Ögrenmek istediklerini mutlaka ögrenecektir, ama özel yasamini ve düsüncelerini baskasiyla tartismaktan hoslanmaz. Bilgiyi toplar, düsünür ve düsüncelerini yansitir.

KARIYER

Yegeçler, sessiz ve içine kapanik kisiliklerine ragmen, son derece gelismis bir mizah anlayisina sahiptir. Içlerindeki sakaci yönü birdenbire ortaya döküverirler. Sukünet, sabir ve esprili davranislariyla basarili bir yönetici olabilirler.
Aslinda, begenilmek ve dikkat çekmek bir Yengeç´in hosuna gidecektir fakat, o hirs ve ün kaygisiyla hareket etmez. Sessiz ve sabirli tutumuyla hedefine ulasir. Üstelik sahip oldugu degerleri kullanmayi da en iyi biçimde basarir. Yengeç insani, tipki sudaki Yengeç gibi davranir. Elde etmek istedigi sey için sonuna kadar savasmaktan vazgeçmez. Karsisindakini sasirtacak stratejiler uygulayarak istedigini elde eder.
Yengeç´in basariya ulasmasinin bir nedeni de, deneyimlere ve sezgisine dayanarak harekete geçmesidir. Müthis bir hafizasi vardir. Güven duymayacagi hiçbir ise kolaylikla atilmaz. Basariya ulasmis bir deneyimin üzerinde kendi taktiklerini, hesaplamalarini belirler ve harekete geçer.
Bir Yengeç için güvende olmak çok önemlidir. Bu yüzden parayi idare etme konusunda da çok yeteneklidir. Parayi tutumlu bir sekilde harcar ama asla cimri degildir. Onun için para biriktirmek, harcamaktan daha çekici olsa bile sevdigi konulara ve sevdiklerine kolayca harcamalar yapabilir. Ayrica karamsarligindan kurtulup eglenmek için para harcasa bile, bunu adet haline getirmez. Yani bir Yengeç savurgan degildir.
En basarili çalismalari yapacagi isler ise, evinden yürütebilecegi islerdir. Bilgisayarinin basina geçip tercümeler yapabilecegi gibi, evinden yürütebilecegi her alanda son derece basarili olabilir. Tabii Yengeçleri deniz, su ve içiceklerle ilgili yerlerde ve her türlü alanda da (Genellikle yönetici olarak) görebilirsiniz.

ASK

Bir Yengeci tanimak için gerçekten sabirli olmalisiniz. Daha ilk tanismada içini dökmesini beklemeyin. O son derece suskundur. Hemen her konuda konusabilir ve espriler yapabilir fakat, kendisi hakkinda pek fazla konusmayacaktir.
Üstelik çok yumusak ve kirilgan bir yapisi vardir. Ilk adimi atmaktan ve hemen iliski kurmaktan çekinir. Duygularindan emin olana kadar harekete geçmeyecektir. Ama sizi elde edebilecegini anladiktan sonra çekingenligi inatçiliga dönüsür. ´´Hayir´´ cevabini kabul etmeyecektir. Bir kez asIk olduktan sonra sevdigi için hemen her seyi yapmaya hazirdir ve onun kiskacindan kurtulmak zordur.
Yengecin kendine has korkulari vardir. Sevilmediginden, yeterince zeki olmadigindan, bir seyleri ya da birini kaybedeceginden korkar ve kendi kabuguna çekilir. Böyle zamanlarda gösterdigi sert ve ilgisiz tavirlarina bakmayin. Onun biraz simartilmaya ihtiyaci vardir. Böyle zamanlarda ona bir anne sevkatiyle yaklasmalisiniz. Ona ait oldugunuza inandirdiginiz zaman hiçbir sorun kalmayacaktir.
Bir Yengeç, elestirilmekten ve reddedilmekten hiç hoslanmaz. Duygulari o kadar hassastir ki derinden yaralanir. Aradigi kisiyi bulmasi yillar alabilir. Çünkü ilgisine deger bulacagi birisine rastlamasi kolay olmaz. Ama aski buldugunda da, hiç birakmayacakmis gibi bütün sevgisini onun ayaklarinin altina serer.

YENGEÇ ÇOCUKLARI

Küçük Yengeçler, duygularini açiga vuramayacak kadar çekingendirler ama sevilmeyi, ilgi görmeyi, üstüne düsülmesini beklerler. Kendisine yabanci gelen pek çok seyden korkarlar. Bu korkularini paylasmadiginiz sürece, ilerki yaslarda, güvensiz, düsünceli ve sessiz bir kisilik sergileyecektir. Yengeç çocuklari bir dakika önce etrafina gülücükler dagitirken, bir dakika sonra surat asan bir ifadeyle karsiniza çikabilir. Çünkü duygulari çok sIk degisir. Olaylara karsi son derece hassastir. Küçük problemler veya arkadaslari arasindaki tartismalar bile iç dünyasinda büyük sorunlara neden olabilir. Ona sevgiyle yaklasip duygularini paylasmaniz, güven duymasini saglayacaktir. Bir Yengeç çocugunun en fazla ihtiyaci olan güven duygusunu yaratmak için büyük bir ilgi ve sevkat göstermelisiniz. Onun, diger burçlarin çocuklarindan daha fazla anneye ihtiyaci vardir.
Gelismis hayalgücünü öyküler ve oyunlarla destekleyerek yaraticiligini gelistirebilirsiniz. Kendisini resim ve müzikle anlatmaya tesvik etmek, içindeki sanatçi ruhunu ortaya çikaraktir. Ya da bakabilecegi bir hayvan alarak ona sorumluk duygusunu asilayabilirsiniz. Üstelik küçük Yengeçler hayvanlari çok sever ve böylece kendisini yalniz hissetmez.