Koç
Boga

Ikizler

Yengeç
Aslan
Terazi
Akrep
Yay
Oglak
Kova
Balik

BURÇLARIN ÖZELLIKLERI

Basak    (23 Agustos - 22 Eylül)

          

SIFRE ÖZELLIKLER

Yöneticisi : Merkür
Elementi : Toprak
Karakteri : Sabit
Idare Ettigi Organ: Bagirsaklar
Ugurlu Günü : Çarsamba
Ugurlu Tasi : Safir
Ugurlu rengi: Açik sari, Açik mavi
Bitkileri : Açelya, Leylak, Lavanta, Kekik,
Anlastigi burçlar: Akrep, Balik, Boga, Oglak
Anlasamadigi burçlar: Ikizler, Yay
Zit burcu : Balik (Zitlasarak anlasir)

FIZIKSEL POTANSIYEL

Basak insanlari çok hareketli olmamalarina ragmen saglam bir bünyeye sahiptir. Her konuda oldugu gibi saglik konusunda da son derece titiz davranirlar. Düzenlilik ve temizlik güçlü özellikleridir. Bu özellik, giyim tarzlarindan sagliklarina kadar yansimistir. Dis görünümleri dayanikli ve sakin olmasina ragmen iç huzursuzluklar yüzünden ruhsal dengeleri ve sindirim sistemleri kolay bozulur.
Basak insanlari, fazla çalisma, ruhsal gerginlik ve huzursuzluk yüzünden üzülmedigi sürece, aslinda pek de kolay hastalanmazlar. Bagirsaklar vücuttaki en hassas organlaridir. Bu nedenle mide ve bagirsak rahatsizliklarindan kolay etkilenirler. Ancak düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat ettikleri için daha az sorun yasarlar.

KARIYER

Basagin, zodyagin en pratik burcu oldugunu söylemek yanlis olmaz. Beyinleri çok hizli çalisir, kolay konsantre olur ve tabii, bütün ayrintilari hesaplayarak isi sonuçlandirirlar. Kisa soluklu islerden çok, daima uzun vadeli planlari hedefler. Büyük bir sabir ve azimle, hedeflerine ulasacaklari yolu izler ve sonuca varincaya kadar da pes etmeden savasirlar.
Aslinda kolay karar verdikleri söylenemez. Bütün ihtimalleri uzun uzun gözden geçirdikten sonra bir karara varirlar. Bir kez kararlarini verdikten sonra da, zorluklarin üstesinden gelip hedeflerine ulasirlar.
Bir Basak, herseyde kusursuzluk arar, ama bu, kendisinin de kusursuz oldugu anlamina gelmez. Hiçkimsenin, hiçbir isi kendisi kadar düzenli ve iyi yapamadigi düsüncesine sahiptir. Her konuda, insani rahatsiz edecek kadar titizdir ve ince eleyip sIk dokur. Bir Basak patron, verdigi görevin titizlikle yapilip yapilmadigini bizzat kontrol edecek, bununla kalmayip mutlaka ise el atacaktir. Basaklar, son derece disiplinli ve özenli olduklari için kurallara ve düzene uyulmasina da önem verirler. Dikkatsizlige ve tembellige tahamülleri yoktur. Onlar gerçek bir iskoliktir.
Basak için elestirmek, nefes almak kadar dogaldir. Herhangi bir seyi övdügü çok enderdir. Daha çok homurdanir ve elestirir. Ama bu, hosnutsuzlugundan degil, yapisindan dolayidir. Hata yaptiginiz zaman, hatali oldugunuzu kabul edin ve onunla tartismayin.
Basak insani parayi sever ama bunun altinda yatan neden ihtiras ya da gösteris tutkusu degildir. Geleceginin güven altinda olmasi onun için çok önemlidir. Yarinini garanti altina alabilecek bir mevkiye ulasincaya kadar sessizce ve sabirla çalismasinin nedeni de budur.

ASK

Peri masallari kadar romantik bir ask düslüyorsaniz, bunu bir Basakla gerçeklestirebileceginizi sanmayin. Romantik hayaller, duygusal sözcükler ve yapis yapis bir sevgiyle pesinden kosup onun aklini çelemezsiniz. Onu elde etmek için sabirli olmak ve iyi bir strateji kurmak zorundasiniz.
Bir Basak, asIk olacagi kisiyi bulmak için acele etmez. Çünkü, her konuda oldugu gibi es seçiminde de, ince eleyip sIk dokuyacaktir. Ayaklari yere basan, dürüst, samimi ve güvenli bir iliskinin pesindedir. Gerçekten asIk olduguna karar verince, gösterise kapilmadan duygularini açiklayacaktir. Eger iliskisi hayal kirikligiyla sonuçlanmissa, herseyden uzaklasip kendini toparlamaya çalisir. Bundan sonraki iliskisinde çok daha dikkatli ve titiz davranacagina emin olun. Basak herseyde mükemmeliyeti arar. O yüzden giyiminiz, konusmaniz, yaptiklariniz hakkinda sizi sürekli elestirecektir. Ama siz siz olun onu elestirmeye kalkmayin.
Basaklar sahiplenici bir tutum sergilemelerine ragmen, kiskançlik gösterilerine girmezler. (Dogum haritasinda aksini gösteren bir etki yoksa). Eslerine son derece sadiktir ve kolay kolay iliskilerini bitirmezler. Ancak, sabir ve hosgörülerini kötüye kullandiginizda artik sonun baslangici gelmistir. Kararini verdiginde, iliskiyi bitirmekte tereddüt etmeyecek ve bir daha asla geri dönmeyecektir.

BASAK ÇOCUKLARI

Küçük Basaklar, sessiz ve uyumlu tavirlariyla dikkati çeker. Dost canlisi, yardimsever ve paylasmayi seven çocuklardir. Onun kesin aliskanliklari vardir. Kendisine ait seylerin yerini degistirmeniz, özel dünyasina karismaniz, düzenini altüst etmeniz, onu huzursuz edecektir.
Basak çocuklarinin analitik zekalari küçük yasta kendini göstermeye baslar. Peri masallari veya uydurma seyler pek hosuna gitmeyecektir. Çünkü gerçekçidir. Herseyin nedenini ve gerçegini ögrenmek ister. Bu nedenle bitmez tükenmez sorulariyla karsilasabilirsiniz. Sorularini büyük bir sabirla ve ciddiyetle cevaplamalisiniz. Aksi halde kendisine önem vermediginizi düsünerek içine kapanir.
Zihinleri hizli çalistigindan, ilgisini bir konu üzerinde fazla tutamaz. Konsantransyonunu saglayabilecek ilgi alanlarina yönelttiginizde büyük bir ciddiyetle çalismasini sürdürecektir.