Koç
Boga

Ikizler

Yengeç
Aslan
Basak
Terazi
Akrep
Yay
Kova
Balik
 

BURÇLARIN ÖZELLIKLERI

Oglak   (22 Aralik - 19 Ocak)

          

SIFRE ÖZELLIKLER

Yöneticisi : Satürn
Elementi : Toprak
Karakteri : Öncü
Idare Ettigi Organ: Dizler
Ugurlu Günü : Cumartesi
Ugurlu Tasi : Siyah Kehribar
Ugurlu Rengi: Koyu Kahverengi, Nefti Yesil
Bitkileri : Kamelya, Çam, Sögüt, Kasimpati
Anlastigi Burçlar: Boga, Basak, Akrep, Balik
Anlasamadigi Burçlar: Koç, Terazi
Zit Burcu : Yengeç (Zitlasarak anlasir)

FIZIKSEL POTANSIYEL

Oglaklar çogunlukla hastaliklara yatkin bir bünyeye sahiptir. Hassas bir cildi oldugundan, vücutlarinda da kizarikliklar, alerjiler, sertlik ve çatlamalar yaygindir. Melankolik yapilarindan dolayi strese bagli hastaliklar yasayabilirler. Disleri hassas olmasina ragmen bu konuda özenli olduklarindan çok saglam ve düzgündür.
Oglaklar´in vücuttaki hassas bölgeleri dizler ve diz kapaklaridir. Kol ve bacak kirilmalari, incinmeler sIk görülür. Fazla hareketli olmayan yasam tarzlarindan dolayi ilerki yaslarinda eklem ve kemik hastaliklarina yakalanabilirler. Bu nedenle spora özel zaman ayirmalari gerekir.

KARIYER

Oglaklar, tipki sembolleri keçi gibi, yüksege tirmanmayi hedeflemistir. Çünkü istedikleri sey liderliktir. Uzun vadeli planlar yapar ve amaçlarina ulasmak için acele etmezler. Ayrintilari gözden kaçirmayan güçlü bir hafizalari vardir. Sakin, dikkatli ve kararli davranarak hedeflerine ulasirlar.
Bir oglak için basari çok önemlidir. Elde etmek ve kosullardan yararlanmak için her zaman tetiktedir. Daima iyi bilinen yollarin güvenligini tercih ederek yükselmeyi hedefler. Kiskançlik, öfke, ihtiras, dikkatsizlik ve tembellik kaçinilmasi gereken engellerdir ve bu engellere takilmadan, saglam adimlarla hedefine ulasir.
Bilgi ve tecrübeye saygilari sonsuzdur. Baskalarindan yardim almak pek hosuna gitmez ama pratik zekasindan yararlanmak isteyenlere de her zaman yardimci olacaktir. Oglak, sorumluluklarini iyi bilir. Her isi ciddiyetle ve kuralina uygun olarak yapar. Gösteris ve asiriliklar onun karakterinde yoktur.
Oglak insani, pek sIk is degistirmez. Hedeflerinin ne olacagina isin basinda karar verir ve sonuna kadar gider. Gelecegi hakkinda kararsiz degildir. Gelecegini güven altina alma konusunda son derece titiz davranir. Binlerce istatistiki bilgileri güçlü hafizasinda tutmayi basarabilen Oglaklar, özellikle para kazanma ve yatirim konularinda çok basarilidirlar.

ASK

Oglak insani, çevresinde kendi ördügü tugladan bir duvarla yasar. Soguk görünüsünün altinda aslinda çekingen, ihtirasli ve duygulu bir yapi gizlenmistir.
Oglaklar, gerçek duygularini açiga çikarmamalarina ragmen, gizliden gizliye begenilme arzusundadir. Aslinda o arzu edilen, hos, ilginç bir insan oldugunun söylenmesine ihtiyaç duyar. Ne var ki, bunu pek açiga vurmadigindan karsiligini da alamaz. Kendisine açikca hayranlik gösterdiginizde ne yapacagini bilemeyecek, çekingenligini göstermemek için söylediklerinizi duymamazliktan gelecek ve duygularini kontrol altinda tutmaya devam edecektir. Ta ki size güven duyana kadar. Onun iç dünyasini kesfettiginizde, soguk yüzeyinin altinda müthis bir tutku ve arzu yattigini göreceksiniz.
Oglak, gelecegini güven altina almadan, evlenmek için çok acele etmez. Bu yüzden çogunlukla saglam evlilikler yapar. Ölçülü, birlikte olmaktan gurur duyacagi, güvenebilecegi ve fiziksel duygularina hitap eden, iyi bir es seçecektir. Yani anlayacaginiz, Oglaklar, aski bile mantikli yasarlar.
Bir Oglakla evliyseniz, ayni zamanda onun ailesi ve akrabalariyla da evlisiniz demektir. Ailesini elestirmek yapacaginiz en büyük hata olur. Aile baglari öylesine kuvvetlidir ki hiçbir sey, ailesi, esi ve çocuklarinin yerini alamaz. Ve tabii, gerçek sevginin sadakat oldugunu düsünürler. Yanlis bir iliski ya da evlilik yasadigini farkettiginde de arkasina bakmadan çekip gidecek, ikinci bir sans vermeyecektir.

OGLAK ÇOCUKLARI

Oglak çocuklari, küçük yastan baslayarak akli basinda ve olgun davranislariyla göze çarparlar. Istedikleri bir seyi elde etmek için son derece kararli davranirlar ama bunun için gürültü patirti koparmazlar. Genelde içine kapanik olmasina ragmen, isteklerini bildirmekte hiç de çekingen degildir. Istedigi her neyse, kafasinda tasarlamis ve bunu elde etmeye karar vermistir.
Küçük Oglaklar, ögrenme konusunda biraz yavas hareket edebilir ama son derece inatçi ve dikkatlidir. Konsantrasyonunu da hafife almayin. Görünüste yavas hareket ettigini düsündügünüz çocuk, sessizce ve inatla hedefine ulasacaktir. Zeki Oglak çocugunu oyalamak çok zor degildir. Renkli oyuncaklarla dolu bir odada saatlerce kendi kendine oynayabilir. Onu içedönük yapisindan kurtarmak için eglendirici ve paylasimci oyunlara tesvik ed
erek sosyal yönünü kuvvetlendirebilirsiniz.