Boga
Ikizler

Yengeç

Aslan
Basak
Terazi
Akrep
Yay
Oglak
Kova
Balik

BURÇLARIN ÖZELLIKLERI

Koç    (21 Mart - 19 Nisan)

          

SIFRE ÖZELLIKLER

Yöneticisi : Mars
Elementi : Ates
Karakteri : Öncü
Idare Ettigi Organ: Bas, Yüz
Ugurlu Günü : Sali
Ugurlu Tasi : Pirlanta, Yakut
Ugurlu Rengi: Kirmizi
Bitkileri : Lale, Hanimeli, Feslegen, Sardunya, Isirganotu
Anlastigi Burçlar: Aslan, Yay
Anlasamadigi Burçlar: Yengeç, Oglak
Zit Burcu: Terazi (Zitlasarak anlasir).

FIZIKSEL POTANSIYEL

Ates´in çocuklari Koçlar, genel olarak son derece güçlü bir bünyeye sahiptir. Bitip tükenmeyen enerjileriyle oradan oraya kosusturan Koçlar´in en hassas organlari bas bölgesidir.
Yapilarindaki acelecilik ve telas yüzünden, bedenlerinde ilk zarar görecek bölge de kafalaridir. Iri bir bas yapisina sahip olan Koçlar, enerjik ve stresli yapilarindan dolayi sIk sIk bas agrilari ve baslariyla ilgili rahatsizliklara maruz kalirlar. Bu nedenle özellikle bas bölgesini korumalari ve tedbirli davranmalarinda yarar var.
Tabii baslarini düsünmeden ileri uzatip her yere bakmak gibi bir huylari vardir. Aceleci, telasli, sabirsiz ve basladigi her seyi hemen bitirmek istemeleri yüzünden sIk sIk baslari derde girer. Biraz daha sabirli ve sakin olmak için gayret göstermelerinde fayda var. Böylece tansiyonlarini dengeleyebilir ve bas agrilarindan kurtulmus olurlar.
Mars´in verdigi fiziksel güç, yorucu çalismalarin üstesinden gelmelerine yardimci olur. Ayrica spora karsi dogal yetenekleri vardir. Spor yapan Koçlar fazla enerjilerini akitmayi basardiklari için çok daha rahat olurlar.

KARIYER

Her ise fazla düsünmeden, bir çocuk heyecaniyla atilan Koçlar, büyük bir enerjiyle inanilmaz baslangiçlar yapabilir. Bu nedenle en fazla is degistirenlerin burcu oldugunu söyleyebiliriz.
Zorluklarla mücadele konusunda fazla sabirlari yoktur. O nedenle is alanini çok kolay degistirebilirler. (Dogum haritasinda aksini isaret eden bir etki yoksa.)
Genel olarak yönetmekten hoslanan Koçlar tipik bir patron olmaktan uzaktir. Yani, patron masasinin arkasinda oturup isi uzaktan idare etmez. O, bizzat isçileriyle birlikte isin içinde olacaktir. Yüksek potansiyelli enerjisini kontrol etmeyi ögrenmesi gerekir. Aksi taktirde hem kendisini hem de birlikte çalistigi insanlari asiri derecede yorabilir.
Koçlar, sempatik ve girisken tavirlariyla kolay iliskiler kurar ve istediklerini elde eder. Uzun vadeli isleri sonuna kadar götürecek enerjisi oldugu halde, yeterli sabri olmadigindan, kisa soluklu islerin insani olarak adlandirilir.

ASK

Bir Koç, daima idealindeki aski arar. Ve her gördügünün ideal aski oldugunu düsünerek baliklama dalar. Tabii kisa bir süre içinde onun hayalindeki kisi olmadigini anlamasi uzun sürmez. Bunun sonucunda siddetli hayal kirikliklari içinde bunalima girecegini zannetmeyin. Derin bir ask izdirabiyla kivrandigi bir sirada asIk olacagi yeni bir kisiyle karsilasmasi an meselesidir. Hem de öncekinden daha yogun bir askla sevmeye hazirdir.
Mars´in çocuklari, yüksek potansiyelli enerjilerine ayak uyduramayanlara uzun süre asIk kalamazlar. Siz siz olun, onun istedigi gibi olun. Sayet bir Koç´a asIksaniz her an herseye hazir olmayi bilmelisiniz. Sürekli degisim içinde, hareketli ve sürprizlerle dolu bir yasami kabullenirseniz, onun ideal aski olmayi basarabilirsiniz.

KOÇ ÇOCUKLARI

Ele avuca sigmayan Koç çocuklari, idare edilmeleri zor görünürse de, enerjilerini akitabilecekleri uygun alanlar yaratirsaniz problem kalmayacaktir. Içlerindeki liderlik arzusu küçük yaslarda ortaya çikar. Istedigini yaptirmak için sizi dogrudan dogruya zorlayacaktir. Çeistli oyunlara bas vurmadan ne istiyorsa yüksek sesle söyleyecek ve hemen o dakika olmasini isteyecektir. Ona sert biçimde hayir demeyin. Zaten buna gerek de yoktur. Bir süre onu oyalamayi basarirsaniz, nasil olsa unutacaktir. Dikkatini kolayca baska yönlere yöneltebilirsiniz.
Son derece hareketli olan Koç çocuklarinin fizik enerjilerini bosaltmalarina yardimci olmalisiniz. Üstelik zeki ve kolay ögrenen çocuklar olduklari için sizi fazla ugrastirmayacaktir.